Choroby skóry dotyczą nie tylko zmian na samek skórze, ale również produktów naskórka, a więc paznokci i włosów. Jedna z chorób, która dotyczy produktów naskórka jest zanokcica, czyli ostre zapalenia okolic paznokcia. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Zanokcica ma podłoże bakteryjne. Oznacza to, że występuje jedynie wtedy, gdy w okolice paznokcia przedostaną się wywołujące chorobę bakterie. Może być wywołana różnymi grupami bakterii, a efekty schorzenia są podobne. Jeśli palec w miejscu połączenia skóry z paznokciem jest zaczerwieniony i spuchnięty, to możliwe, że właśnie jest to zanokcica. W przypadku ostrego przebiegu choroby może się też pojawić ropna torbiel. Niestety choroba jest też bolesna, choć dobra wiadomość jest taka, że z reguły nie rozprzestrzenia się na inne paznokcie, a kończy na pojedynczym palcu.
Co robić, gdy przytrafi Ci się tego rodzaju schorzenie? Przede wszystkim nie próbuj w żaden sposób interweniować samemu. Nie warto też czekać na samoistne ustąpienie choroby. Najlepszym wyjściem jest udanie się do specjalisty, a więc do dermatologa. Lekarz prawdopodobnie przepisze odpowiedni lek doustny, który powinien rozwiązać problem. W przypadku problemów z treścią ropną zbierającą się w okolicach paznokcia czasem przeprowadza się również zabieg usunięcia płynu. Zdarza się również, że infekcja dociera głęboko pod płytkę paznokcia. Wówczas lekarz może zdecydować się na usunięcie płytki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wrastających paznokci.