Grzybica to szczególnie nieprzyjemnie schorzenie – zarówno z estetycznego punktu widzenia, jak dlatego, że może powodować ból oraz swędzenie. Często spotykanym rodzajem grzybicy jest grzybica stóp, która może przejść w grzybicę paznokcia. Dzieje się to w wypadku przemieszczania się grzybów chorobotwórczych.

Jak rozpoznać grzybicę? Nie jest to trudne, bo jest ona – na nieszczęście chorego – dobrze widoczna. W przypadku zainfekowania paznokcia, brzegi płytki paznokciowej zmieniają kolor. Mogą przyjąć barwę zieloną, brązową lub białą. Następnie choroba rozprzestrzenia się na cały paznokieć, co oznacza również zmianę barwy całej płytki, a także jej odkształcenie. Jeśli chcesz uniknąć takiego rozwoju choroby, najlepiej udaj się do dermatologa jak tylko zauważysz pierwsze objawy.

Czy lekarz będzie w stanie zatrzymać rozwój choroby? Jest to prawdopodobne, choć nie można w tym wypadku mówić o pewności. Grzybica paznokcia daje się wyleczyć przy pomocy środków farmakologicznych jedynie w 50 – 75% przypadków. Lekarz wówczas zapisuje leki doustne odpowiednie dla rodzaju infekcji. Terapia może mieć charakter ciągły, bądź przebiegać etapami. Jeśli leczenie się nie powiedzie, lekarz może zalecić przeprowadzenie operacji usunięcia chorej płytki paznokciowej.

Zamiast jednak pytać o leczenie, najlepiej do grzybicy po prostu nie dopuścić. Choroba najpierw atakuje stopy, a to oznacza, że wystarczy ostrożność – np. odpowiednie obuwie na publicznym basenie – by znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.