Każdy rodzić powinien wiedzieć, jaki jest okres wylęgania ospy u małych dzieci choroba taka jak żółtaczka wszczepienna występuje bardzo rzadko

Łuszczyca to charakterystyczna choroba skóry, która objawia się plamami na skórze. Naskórek rogowacieje, powstają łuski i czerwone przebarwienia. Choroba może dotrzeć również do paznokci – wówczas mówimy o łuszczycy paznokcia. Efekt jest podobny, jak w przypadku zmian na skórze. Choć choremu łuszczyca paznokci może kojarzyć się tylko jak najgorzej, to z lekarskie punktu widzenia ma ona jedną zaletę. Jest mianowicie bardzo pomocna przy ogólnej diagnostyce łuszczycy. Oznacza to, że choroba, która dotrze do paznokcia może być efektywnie zdiagnozowana i lekarz dobierze skuteczniejszą terapię.

Łuszczyca paznokcia może mieć delikatny przebieg. Wówczas na paznokciu pojawiają się plamy, czasem opisywane jako oleiste. Wyglądają, jakby znajdowały się pod płytką paznokcia. Jeśli choroba ma ostrzejszy przebieg, przebarwienie dotyczy całej płytki i jest wyraźniejsze. Często spotykanym objawem są również poziome rowki w paznokciu. Mogą one występować regularnie lub rozmieszczone w sposób nieregularny. Ostra łuszczyca paznokcia może doprowadzić do odkształcenia i odpadania płytki paznokcia.

Co robić, gdy zauważysz objawy łuszczycy paznokcia? Najlepiej udać się do dermatologa, który dokona odpowiedniej diagnostyki. Łuszczyca paznokcia może być leczona miejscowo za pomocą środków zawierających steroidy. Najczęściej jednak paznokci nie leczy się osobno, a raczej stosuje kompleksowe leczenie łuszczycy, jako ogólnej choroby skóry. Leczenie samych paznokci rzadko daje dobre rezultaty.