Kalipoz Prolongatum ulotka

Zajady w kącikach ust nie należą do przyjemnych doznań. Zarówno dla osoby, która została dotknięta tą przypadłością, jak i dla ludzi, którzy obserwują zajady z zewnątrz. Jak wiele chorób skóry, tak i zajady, zwłaszcza, gdy są duże, nie są zbyt estetycznym widokiem. Nic dziwnego, że chcemy się ich pozbyć jak najszybciej, jeśli się pojawią. Jednak jak sobie radzić?

Okazuje się, że duże znaczenie mają nie tylko środki pielęgnacyjne, ale również dieta. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się zajadów warto chwilowo wprowadzić pewne obostrzenia w menu. Jakie dokładnie? Na pierwszy ogień powinna pójść kawa. Lubisz popić sobie filiżankę rano, w południe a potem jeszcze wieczorem? A może pijesz jeszcze więcej kawy? Niestety nie jest to wskazane przy leczeniu zajadów. Kawa wypłukuje cenne minerały, a w związku z tym organizm gorzej się broni i regeneruje. Ogranicz ilość spożywanej kawy lub w ogóle zapomnij o kofeinowym napoju.

Niestety to nie jedyny produkt spożywczy, którego lepiej się pozbyć z jadłospisu na czas leczenia zajadów. Owrzodzenie w kącikach ust może być tez bezpośrednio podrażniane przy spożywaniu innych napojów – zwłaszcza alkoholowych. Alkohol etylowy na pewno nie przyspieszy leczenia, a może znacząco wydłużyć proces rehabilitacji. To samo dotyczy pikantnych potraw. W trakcie leczenia zajadów postaraj się raczej nie przyprawiać posiłków zbyt mocno i zapomnij o najpopularniejszych włoskich daniach. Ponadto dobrze jest ograniczyć również spożywanie słodyczy. Niestety cukier to pożywka bakterii będących przyczyną zajadów.