Łupież to często spotykane schorzenie skóry. Łupież jest widoczny przede wszystkim na włosach i najczęściej dotyczy skóry głowy. Nie oznacza to jednak, że tylko tam pozostaje. Schorzenie polega na zbyt intensywnym złuszczaniu się naskórka, co prowadzi do powstawania niewielkich drobin. W dużych ilościach, zwłaszcza przy ciemnych włosach, łupież bywa dobrze widoczny. To właśnie względy estetyczne są największym problemem dla wielu osób, które zmagają się z łupieżem. Jednak warto wiedzieć, że kwestie wizualne to tylko część kłopotów, które może sprawić schorzenie. Łupież może wykroczyć poza skórę głowy, a nieleczony doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.
Choć łupież związany jest z łuszczeniem naskórka nie jest spowodowany jedynie wysuszaniem skóry czy nieodpowiednią dieta. Za powstanie schorzenia odpowiedzialne są specyficzne mikroorganizmy – drożdżaki pityrosporum ovale. Na co dzień nie są one groźne dla człowieka, jednak zdarza się, że zaczynają mnożyć się zbyt intensywnie.
A jak pozbyć się efektów pracy drożdżaków na naszej głowie? Najlepiej sięgnąć po odpowiedni szampon. W sklepach i aptekach możesz znaleźć preparaty, które zawierają cynk, selen czy siarkę. Pomocny będzie także kwas salicylowy lub ketokonazol. Alternatywą są naturalne metody, takie olejek z drzewa herbacianego. Olejek taki należy zmieszać z olejem lnianym, a następnie wetrzeć w skórę głowy przed właściwym myciem. Olejowa mieszanka powinna znajdować się na głowie przez 15-20 minut.