Trądzik to z reguły zmora nastolatków, co widać choćby po reklamach środków oczyszczających skórę skierowanych właśnie do odbiorców w tym wieku. Niestety walka z wykwitami na skórze nie zawsze jest łatwa, bo też trądzik nie zawsze ma taką samą postać. Trądzik może mieć rozmaite przyczyny i odmienne objawy. Choć efektem z reguły są nieładne wypryski, zaczerwienienia i pęcherze, to jednak w medycynie wyróżnia się kilka konkretnych rodzajów trądziku.
Najczęściej spotykanym jest wspomniany trądzik młodzieńczy, który pojawia się przede wszystkim wieku dojrzewania. Największą wadą jest w tym wypadku fakt, że trądzik zbiega się z czasem, w którym młodzi ludzie zaczynają interesować się płcią przeciwną. Pojawianie się trądziku nie ułatwia kontaktów i może być nawet przyczyną frustracji. Na szczęście trądzik młodzieńczy, jak wskazuje sama nazwa, dotyczy jedynie młodego wieku i po kilku latach samoistnie ustępuje.
Innym rodzajem trądziku jest postać skupiona. Nie jest ona tak ściśle powiązana z wiekiem, za to najczęściej dotyczy mężczyzn. Przebieg trądziku skupionego jest znacznie gorszy od trądziku młodzieńczego. Objawia się on poprzez ropne torbiele, zaskórniki i nacieki. Najczęściej pojawia się w okolicy pach oraz pachwin a także na pośladkach. Co gorsza, po ustąpieniu pozostawia blizny.
Ten ostatni efekt jest typowy również dla trądziku bliznowcowego oraz tzw. trądziku z ciężkim przebiegiem. Ciężki trądzik dotyczy z reguły młodych mężczyzn i może się wiązać z podwyższoną temperaturą, bólami stawów i wieloma innymi efektami.