Łuszczyca jest jedną z tych chorób, które trudno ukryć, gdy mocno się rozwiną. Niezbyt estetyczne plamy, które pojawiają się na skórze bywają powodem do wstydu i przyczyną kompleksów. Jeśli cierpisz z powodu łuszczycy możesz podjąć pewne działania, by choroba nie była za bardzo widoczna. Będzie to wymagało nieco dyscypliny, ale jeśli się postarasz efekty mogą być całkiem dobre i być może nie będziesz musiał chować się tak bardzo za grubymi ubraniami. Stosowanie się do zaleceń może także zmniejszyć częstotliwość nawrotów choroby. Jak więc działać, by choroba była mniej dokuczliwa i pozwala na normalne funkcjonowanie?

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią dietę. Na początek odstaw najmniej zdrowe pokarmy i używki. Palisz papierosy? W takim razie czas zacząć myśleć o rzuceniu. Wówczas Twoje płuca będą zdrowsze, a łuszczyca mniej widoczna. To samo dotyczy alkoholu. Im mniej „napojów wyskokowych” będziesz spożywać, tym lepiej.

Ponadto dobrze jest wprowadzić obostrzenia w codziennej diecie. Niestety istnieje dość duża liczba produktów, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów choroby i wywoływać nawroty. Jeśli możesz, to spróbuj zrezygnować z kakao oraz czekolady. Najlepiej odstaw tez kawę. Niezbyt dobrze na chorobę wpływają warzywa strączkowe, a także ostre przyprawy. Jedz też jak najmniej mięsa wieprzowego.

A co powinieneś jeść? Przede wszystkim produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 a także pokarmy bogate w witaminę D. Wskazane są ryby oraz oleje. Sięgaj tez po warzywa, takie jak marchew, czosnek czy pietruszka oraz owoce cytrusowe.