Sferocytoza czyli żółtaczka wrodzona spowodowana wadami wrodzonymi krwinek

Masz opryszczkę czy zajady? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to zapewne nie czujesz się zbyt komfortowo, bo na Twoich ustach pojawił się mało estetyczny wykwit. Jednak jest też dobra wiadomość. Skoro masz świadomość, że zajady to nie opryszczka jesteś na właściwej drodze do szybszej rekonwalescencji.

Opryszczka i zajady tylko podobnie wyglądają, ale tak naprawdę są to dwie zupełnie różne schorzenia. Widać to dobrze, gdy zastanowimy się nad przyczynami obu chorób. W przypadku opryszczki, za powstawanie swędzącego miejsca odpowiedzialny jest wirus. Natomiast zajady pojawiają się z powodu rozwoju bakterii lub grzybów. Zajady znajdują się też częściej w kącikach ust. To właśnie tutaj bakterie i grzyby najchętniej się rozwijają. To miejsca, które są zawsze ciepłe i wilgotne – dla wielu mikroorganizmów to prawdziwy raj.

Ponadto opryszczka ma inną strukturę niż zajady. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niemal to samo, to jednak po bliższej analizie zobaczyłbyś znaczące różnice. Mianowicie opryszczkę tworzą drobne pęcherzyki. Nie są one widoczne w pierwszej fazie rozwoju, ale gdy opryszczka jest w pełni rozwinięta, pęcherzyki się pojawiają. Zajad natomiast przypomina raczej pojedynczy pęcherz.

Inny jest także przebieg choroby. W przypadku opryszczki sprawa jest z reguły prostsza. Opryszczka najczęściej dość szybko znika i dzieje się to samoistnie. Minus jest natomiast taki, ze może powodować swędzenie. Zajady nie swędzą, ale nie znikają same tak łatwo dlatego warto z nimi walczyć przy użyciu domowych sposobów lub leków.