Isotrexin

Trądzik związany jest przede wszystkim z wiekiem dojrzewania, choć może też dokuczać na późniejszych etapach życia. Leczenie tego schorzenia bywa bardzo proste i może być wykonywane samodzielnie w domu, choć nie brakuje też ostrzejszych postaci choroby, które wymagają pomocy specjalisty. Wszystko zależy od tego, z jak mocnym trądzikiem się zmagasz i jakie są przyczyny jego powstawania. Możliwości jest kilka.

Ogólnie rzecz ujmując, trądzik związany jest ze zwiększoną produkcją łoju przez gruczoły w skórze. Czasem po prostu gruczoły pracują zbyt intensywnie i dlatego na twarzy pojawiają się nieprzyjemne wykwity. Zdarza się też, że aparat włosowo-łojowy jest blokowany, przez co na skórze widoczne są nieestetyczne efekty. Częstą przyczyną trądziku jest także stan zapalny skóry, jak i reakcja immunologiczna organizmu. Poza tym trądzik powstaje również pod wpływem działań wybranych bakterii.

Wszystkie te przyczyny mogą iść w parze z podatnością genetyczną. Jeżeli Twoi bliscy również zmagają się lub zmagali z tym schorzeniem skóry, to prawdopodobnie trądzik na Twojej skórze jest uwarunkowany na poziomie genów. Duże znaczenie dla częstotliwości pojawiania się i intensywności trądziku ma także gospodarka hormonalna organizmu. Trądzikowi sprzyjają męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Jeżeli w organizmie jest ich dużo, bardziej prawdopodobne, że trądzik się pojawi. Może to być związane z nadprodukcją androgenów lub niezdolnością organizmu do wiązania tych związków.