Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Często mają bezpośredni związek z chorobami skóry. Łysieniem zajmuje się ten sam dział medycyny, który zajmuje się skórą – a więc dermatologia. Wypadanie włosów może być w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Ryzyko choroby jest tym większe, im większa liczba przodków cierpiała z powodu nadmiernie wypadających włosów. To, że będziesz łysy jest szczególnie prawdopodobne, gdy na łysienie cierpiała matka lub siostra.

Jednak poza czynnikami genetycznymi, wypadanie włosów ma wiele innych przyczyn. Przede wszystkim jest to naturalny proces i końcowy etap wzrostu włosa. Nawet zdrowy włos, wyrastający ze zdrowej skóry prędzej czy później wypada – po przejściu przez wszystkie fazy wzrostu. Niemniej jednak środowisko zewnętrzne może się znacząco przyczynić od utraty włosów na głowie, a także w innych częściach ciała. Należy tutaj wskazać przede wszystkim czynniki mechaniczne, przez co rozumie się wyrywanie włosów, np. podczas zabawy z dziećmi czy w wyniku niewłaściwego czesania. Innym powodem może być zatrucie toksyczną substancją, taką jak arsen lub rtęć.

Poza tym włosy wypadają z powodu chorób. Istnieje schorzenie nazywane grzybicą włosów. Łysienie może być spowodowane także chorobą owłosionej skóry – toczeniem, liszajem czy twardziną lub chorobami układowymi, np. toczeniem rumieniowatym. Zdarza się też, że włosy wypadają w wyniku ostrego przebiegu chorób, których objawem jest wysoka gorączka. Ponadto do wypadania mogą się przyczynić niektóre leki.