Czerniak to złośliwa postać nowotworu skóry, który niestety charakteryzuje się wysoką śmiertelnością wśród chorych. Czerniak jest w dużej mierze odporny na leki, posiada wiele ognisk i może być źródłem licznych przerzutów. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w wysokorozwiniętych społeczeństwach diagnostyka i leczenie czerniaka często pozwalają na opanowanie choroby nim będzie za późno. Czerniak jest wykrywany we wczesnej fazie rozwoju aż u 90% chorych, co pozwala na usunięcia zmian i powrót do zdrowia.

Wczesna diagnostyka nie jest jednak możliwa, jeśli nie chce jej sam pacjent. Dlatego równie ważna jak kompetencje lekarzy jest uwaga i samoświadomość chorych. Kluczowe są pierwsze badania. Kiedy warto je wykonać? W jakich sytuacjach powinieneś spodziewać się, że masz podniesione ryzyko zachorowania na czerniaka?

Czerniak jest uwarunkowany genetycznie, więc warto zwracać uwagę na przypadki zachorowań w najbliższej rodzinie. Jeśli przynajmniej dwie osoby wśród bliskich krewnych zmagały się z czerniakiem, powinieneś zgłosić się do lekarza. Przede wszystkim wtedy, gdy bliscy chorowali w młodym wieku. Podobnie, gdy u najbliższej rodziny wykryto mutację genu CDKN2A, która jest odpowiedzialna za powstawanie czerniaka. Być może podobna mutacja pojawiła się u Ciebie.

Ponadto czerniak częściej pojawia się u osób, które są bardziej podatne na promieniowanie ultrafioletowe. Dotyczy to przede wszystkim ludzi o jasnej karnacji lub posiadających wiele piegów czy znamion barwnikowych na skórze.