Wskazania do badań na czerniaka

Nasz lek na przeziębienie bez paracetamolu cena jego jest wysokości normalnego leku.

Czerniak to złośliwa postać nowotworu skóry, który niestety charakteryzuje się wysoką śmiertelnością wśród chorych. Czerniak jest w dużej mierze odporny na leki, posiada wiele ognisk i może być źródłem licznych przerzutów. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w wysokorozwiniętych społeczeństwach diagnostyka i leczenie czerniaka często pozwalają na opanowanie choroby nim będzie za późno. Czerniak jest wykrywany we wczesnej fazie rozwoju aż u 90% chorych, co pozwala na usunięcia zmian i powrót do zdrowia.

Wczesna diagnostyka nie jest jednak możliwa, jeśli nie chce jej sam pacjent. Dlatego równie ważna jak kompetencje lekarzy jest uwaga i samoświadomość chorych. Kluczowe są pierwsze badania. Kiedy warto je wykonać? W jakich sytuacjach powinieneś spodziewać się, że masz podniesione ryzyko zachorowania na czerniaka?

Czerniak jest uwarunkowany genetycznie, więc warto zwracać uwagę na przypadki zachorowań w najbliższej rodzinie. Jeśli przynajmniej dwie osoby wśród bliskich krewnych zmagały się z czerniakiem, powinieneś zgłosić się do lekarza. Przede wszystkim wtedy, gdy bliscy chorowali w młodym wieku. Podobnie, gdy u najbliższej rodziny wykryto mutację genu CDKN2A, która jest odpowiedzialna za powstawanie czerniaka. Być może podobna mutacja pojawiła się u Ciebie.

Ponadto czerniak częściej pojawia się u osób, które są bardziej podatne na promieniowanie ultrafioletowe. Dotyczy to przede wszystkim ludzi o jasnej karnacji lub posiadających wiele piegów czy znamion barwnikowych na skórze.