Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Często mają bezpośredni związek z chorobami skóry. Łysieniem zajmuje się ten sam dział medycyny, który zajmuje się skórą – a więc dermatologia. Wypadanie włosów może być w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Ryzyko choroby jest tym większe, im większa liczba przodków cierpiała z powodu nadmiernie wypadających włosów. To, że będziesz łysy jest szczególnie prawdopodobne, gdy na łysienie cierpiała matka lub siostra.
Przeczytaj również: Co robić z pęcherzem na stopie?
Jednak poza czynnikami genetycznymi, wypadanie włosów ma wiele innych przyczyn. Przede wszystkim jest to naturalny proces i końcowy etap wzrostu włosa. Nawet zdrowy włos, wyrastający ze zdrowej skóry prędzej czy później wypada – po przejściu przez wszystkie fazy wzrostu. Niemniej jednak środowisko zewnętrzne może się znacząco przyczynić od utraty włosów na głowie, a także w innych częściach ciała. Należy tutaj wskazać przede wszystkim czynniki mechaniczne, przez co rozumie się wyrywanie włosów, np. podczas zabawy z dziećmi czy w wyniku niewłaściwego czesania. Innym powodem może być zatrucie toksyczną substancją, taką jak arsen lub rtęć.
Przeczytaj również: Trądzik i leczenie miejscowe
Poza tym włosy wypadają z powodu chorób. Istnieje schorzenie nazywane grzybicą włosów. Łysienie może być spowodowane także chorobą owłosionej skóry – toczeniem, liszajem czy twardziną lub chorobami układowymi, np. toczeniem rumieniowatym. Zdarza się też, że włosy wypadają w wyniku ostrego przebiegu chorób, których objawem jest wysoka gorączka. Ponadto do wypadania mogą się przyczynić niektóre leki.
Przeczytaj również: Łuszczyca. Dieta, która łagodzi objawy