żółtaczka zabija - zaszczep się za darmo

Trądzik ma wiele przyczyn. Powody jego powstawania leżą zarówno w genetyce, stylu życia, jak i mają podłoże bakteryjne. Trądzik może objawiać się w różnym wieku. To nieprawda, że dotyczy tylko ludzi młodych. Zdarza się, ze trwa aż do późnej dorosłości. Jest to tym bardziej możliwe, gdy mówimy o specyficznych rodzajach trądziku, które mają konkretne przyczyny związane ze środowiskiem zewnętrznym.

Do takich schorzeń należy trądzik polekowy. Choć niektóre medykamenty są niezbędne do wyleczenia z grypy, zapalenia płuc czy wielu innych popularnych chorób, mogą stać się również przyczyną trądziku. Dotyczy to zwłaszcza niektórych grup leków, głownie tych zawierających steroidy. Inne substancje wywołujące trądzik to jod, barbiturany oraz witamina B12. Skutki uboczne nie muszą pojawić się u każdego przyjmującego leki.

Nie tylko substancje zawarte w lekach, ale również te, z którymi można spotkać się w pracy mogą być przyczyną trądziku. Dlatego lekarze wyróżniają także tzw. trądzik zawodowy, które powstawanie ściśle wiąże się ze środowiskiem pracy. Bezpośrednią przyczyną wyprysków może być chlor lub oleje.

Jeśli nie dostaniesz trądziku z powodu przyjmowanych leków czy substancji, z którymi spotykasz się w pracy, możliwe, że trądzikowe krostki zafundujesz sobie na własną rękę. Istnieje bowiem również trądzik kosmetyczny, a więc związany z używanymi środkami pielęgnacyjnymi. Niektóre środki, zwłaszcza pudry mogą zatykać gruczoły łojowe i potowe, stając się przyczyną zmian na skórze.